Rozwój technologiczny wywiera coraz większy wpływ na różne sfery naszego życia. Programy komputerowe wykorzystywane są również w terapii logopedycznej. W ten sposób można nie tylko urozmaicić regularne ćwiczenia, ale również uatrakcyjnić i przystosować do potrzeb dzieci program terapeutyczny. Różnorodne techniczne środki stosowane są przy diagnozowaniu i terapii nawet zaawansowanych zaburzeń motorycznych, logopedycznych oraz emocjonalnych. To dodatkowe i coraz bardziej doceniane wsparcie w pracy logopedy.

Komputer w logopedii — szerokie możliwości wykorzystania

Programy komputerowe otworzyły nowe możliwości w pracy z dziećmi. Dzięki nowoczesnym technologiom można wdrażać nowoczesne ćwiczenia logopedyczne, pedagogiczne i psychologiczne, które są atrakcyjne w swojej formie, zapewniają wygodę użytkowania i pozwalają na kształcenie różnorodnych umiejętności. Obecnie istnieje wiele programów dostosowanych do dzieci w różnym wieku i z różnorodnymi problemami. Komputery wykorzystywane są powszechnie na zajęciach kompensacyjnych. Nie tylko uatrakcyjniają warsztat, ale również aktywizują do pracy, wpływają na poprawę koncentracji i dynamizują przyrost słownictwa i rozwój składni.

Doskonałym tego przykładem jest seria „Logopedyczne zabawy”, która zawiera ćwiczenia służące m.in. utrwalaniu głosek w wyrazach. Dostępne są zestawy o zróżnicowanym stopniu zaawansowania, dzięki czemu można dostosować je do wieku i potrzeb dziecka.

Co ważne, za sprawą programów komputerowych do ćwiczeń logopedycznych dziecko może pracować nie tylko pod okiem specjalisty, ale również w domu ze swoimi opiekunami. W ten sposób komputery stanowią element wspierający cały proces terapeutyczny. Oczywiście w każdym przypadku zestaw ćwiczeń powinien być starannie dobrany przez logopedę, po  uwzględnieniu rodzaju zaburzenia mowy czy innych zaburzeń. Niemniej warto korzystać z możliwości, jakie zapewnia nam nowoczesna technologia. Jest to jedna z wielu dróg, aby osiągnąć cel w terapii dziecka z zaburzeniami mowy.