Diagnozę pedagogiczną należy przeprowadzić, gdy dziecko napotyka problemy w nauce, odstaje w kontaktach z rówieśnikami czy bliskimi. Pozwoli ona rozpoznać kłopot, odnajdzie jego przyczynę, a co najważniejsze — pomoże w pozbyciu się trudności.

Rozpoczęcie edukacji w szkole podstawowej to poważny krok, w którym dziecko wystawione jest na wiele nowych bodźców, takich jak samodzielna nauka i zawieranie przyjaźni. Zadbanie o to, by nie odstawało od reszty grupy jest ważne dla jego rozwoju, samopoczucia i przyszłości.

Diagnoza polega na zbadaniu tego, jak maluch radzi sobie z czytaniem, pisaniem, ortografią, liczeniem, ale również, jak reaguje na bodźce zewnętrzne i na jakim poziomie jest jego rozwój fizyczny. Wszystko to pod czujnym okiem pedagoga, który obserwuje jego zachowanie. Badanie może potrwać kilka godzin, jednakże wystawiona opinia pozwoli na natychmiastowe wdrożenie planu działania. Dzięki rozpoznaniu dowiesz się, jak powinna wyglądać dalsza edukacja dziecka, a to bardzo ważne, choćby w przypadku dysleksji lub dyskalkulii.

Testy czyli pomoc w diagnozie

Gdy dziecko znajduje się w przedszkolu lub chodzi już do szkoły, nie tylko strzeże go czujny rodzic, ale i wychowawca, nauczyciel. W trakcie pracy pedagogicznej pomocne okazują się narzędzia diagnostyczne dostępne w naszym sklepie: podręczniki, filmy oraz specjalne przyrządy diagnostyczne. Nasze podręczniki znacznie ułatwiają ćwiczenie mowy czy rozpoznanie jąkania się u dziecka. Warta uwagi jest również oferta programów komputerowych KOZE (Karty Oceny Zachowania i Emocji), do których przyznajemy aż roczną subskrypcję. Aplikacja ta znacznie ułatwia stworzenie rzetelnej opinii psychopedagogicznej oraz dalsze pokierowanie malca i to na różnych etapach życia. Zarówno w wieku przedszkolnym, jak i wczesnoszkolnym. Z kolei nasze narzędzia terapeutyczne świetnie sprawdzą się w rozpoznaniu dysleksji czy dysortografii. Możliwość wyboru ćwiczeń z dźwiękiem albo skorzystanie z logopedycznej gry planszowej z pewnością przyciągnie uwagę dziecka i sprawi, że jego analiza będzie dla niego przyjemna i pozbawiona stresu. Posiadamy również osobne narzędzia diagnostyczne dla dzieci z autyzmem lub zespołem downa. Dzięki dedykowanym specjalnie dla nich podręcznikom, łatwiej jest o przeprowadzenie indywidualnego i bardzo dokładnego rozeznania.

Sprawdź naszą szeroką ofertę testów do diagnozy pedagogicznej, przygotowaną dla dzieci w każdym wieku, które borykają się z różnymi problemami.