Bycie zrozumianym przez otoczenie daje dziecku poczucie mocy. Nauka mowy to krok milowy w rozwoju małego człowieka. Z reguły cały drugi rok swojego życia maluch poświęca na doskonalenie tej umiejętności i poszerzanie swojego zasobu słownictwa.

Na początku dziecko wypowiada sylaby, potem słowa, aby z czasem tworzyć proste zdania. Zdarza się tak, że należy wspomóc dziecko w tym żmudnym procesie. Wtedy najlepiej udać się do logopedy. Jeśli dziecko w wieku dwóch lat milczy lub potrafi wypowiedzieć tylko kilka słów regularne wizyty w gabinecie logopedy to wręcz konieczność. Istnieje wiele pomocy dydaktycznych i akcesoriów, które niezwykle ułatwiają pracę z dzieckiem. Jest to między innymi lustro logopedyczne. Co to takiego i do czego właściwie służy? Śpieszymy z odpowiedzią. 

Lustro logopedyczne - co to takiego?

Nieodłącznym elementem wyposażenia każdego gabinetu logopedycznego jest lustro. Akcesorium to jest niezbędne do efektywnej pracy z dzieckiem. Dzięki niemu zarówno logopeda, jak i pacjent mogą dokonywać wzajemnej obserwacji i samoobserwacji ułożenia narządów podczas wykonywania ćwiczeń. Lustro logopedyczne doskonale nadaje się jako pomoc podczas zadań polepszających emisję głosu i zapobiegających skurczom artykulatorów. Do takich ćwiczeń należy trening szerokiego i miękkiego otwierania i zamykania ust, a także szereg innych ćwiczeń emisyjnych. Dzięki lustrom logopedycznym pacjent może sam zaobserwować pracę swojego aparatu mowy i poszczególnych narządów. Logopeda natomiast w obrazowy sposób może zwrócić uwagę dziecka na pewne zagadnienia i korygować natychmiast ewentualne nieprawidłowości. 

Rodzaje luster logopedycznych

Udając się do gabinetu logopedycznego najczęściej spotkamy się z dużym, wiszącym lustrem horyzontalnym. Największą zaletą takiego lustra jest fakt, iż ćwiczenia można wykonywać nawet w kilka osób i wzajemnie obserwować pracę aparatu mowy. Warto wykorzystać dodatkowe oświetlenie, aby twarze pacjentów były dobrze widoczne. Logopedzi wykorzystują w swojej pracy także lustra stojące, które przeznaczone są do indywidualnej pracy z pacjentem. Zaletą lustra stojącego jest możliwość regulacji jego kąta nachylenia, aby jeszcze dokładniej obserwować jamę ustną podczas ćwiczeń. Logopedzi w swojej pracy wykorzystują także lustra dwuskrzydłowe, a nawet małe lusterka kieszonkowe.