Wada wymowy wśród najmniejszych dzieci to dość powszechne zjawisko, dlatego nie ma się czego obawiać. Ważne jest, aby odpowiednio szybko zareagować i umówić się na wizytę u logopedy. Taka wizyta może wzbudzać lęk i stres, dlatego kluczowe jest odpowiednie przygotowanie malucha do wizyty, aby ta przebiegła sprawnie, a nasza pociecha nie wyniosła z gabinetu nieprzyjemnych wspomnień.

Rola rodzica przed wizytą u logopedy

To, jak przebiega wizyta u logopedy, w dużej mierze zależy od rodzica. Przede wszystkim,  nie wolno przedstawiać badania logopedycznego jako karę, ani straszyć dziecka „lekarzem”. Idealnym rozwiązaniem będzie rozmowa z pociechą, podczas której należy mu powiedzieć, dokąd go zabierasz i w jakim celu. Warto zaznaczyć, że podczas rozmowy dobrze jest być uśmiechniętym i przekazać pozytywne emocje. Nie należy dać dziecku odczuć swojego stresu i zdenerwowania. Malucha trzeba w odpowiedni i subtelny sposób zachęcić i zainteresować wizytą, a w razie potrzeby odpowiedzieć na jego pytania.


W trakcie wizyty bądź blisko dziecka, ponieważ poczuje się  pewniej i nie będzie się bało. Pamiętaj, że badania zaczyna się od wnikliwego wywiadu logopedycznego z rodzicem, podczas którego będzie zadawał pytania dotyczące wydarzeń z życia dziecka. Jeśli wizyta pójdzie zgodnie z planem, zacznie się proces terapii, podczas którego mogą pomagać edukacyjne akcesoria logopedyczne. Dzięki nim maluch będzie wykonywał ćwiczenia zlecone przez specjalistę, jednocześnie bawiąc się przy tym. Zadaniem rodzica jest dopilnować, aby maluch ćwiczył zgodnie z rozpisanym planem.