Rodzice dzieci, które mają problemy ze słuchem, często zastanawiają się, w jaki sposób specjaliści na zajęciach terapeutycznych pracują z maluchami, by poprawiać ich uwagę słuchową. Robią to w najciekawszy dla dzieci sposób – przez zabawę! Pobudzanie wrażliwości słuchowej polega na wykonywaniu przez dzieci prostych ćwiczeń.

Zainteresowanie dźwiękiem

Ćwiczenia słuchowe dla dzieci niesłyszących mają na celu nie tylko poprawę wrażliwości słuchowej dziecka, ale też rozwinięcie uwagi słuchowej, lepsze rozróżnianie dźwięków przez dziecko (w tych ich natężenia, czasu trwania, ilości itp.), a także skuteczniejsze ustalanie ich źródła. Zajęcia uczą też dzieci prawidłowo reagować na dźwięki.

Przykłady ćwiczeń słuchowych

Najprostszym ćwiczeniem słuchowym jest zapytanie dziecka, co słyszy. Skupiony maluch powinien wymieniać okoliczne odgłosy, takie jak szczekanie psa, szum deszczu, stukanie butów, samochody czy rozmowy pobliskich osób. Przy ćwiczeniach w grupie, dzieci nie widząc, które z nich mówi, często mają za zadanie odgadnąć czyj to głos. Mogą też porównywać swoje głosy, np. kto mówi głośno, a kto cicho. Podobne ćwiczenie terapeuci wykonują przy użyciu nagrań: maluchy słuchają odgłosów zwierząt (lub różnych pojazdów itp.) i zgadują, jakie zwierzę właśnie wydało dźwięk. Maluchy mogą też odgadywać, co robi terapeuta, który ukrył się za parawanem, słuchając wydawanych przez niego dźwięków. Może on np. szukać kluczy, odbijać piłkę, rozdzierać papier, pić wodę itp. Ćwiczenia na rozróżnianie długości dźwięku są zazwyczaj wykonywane z instrumentem muzycznym lub gwizdkiem. Terapeuta wydaje dźwięk krótki lub długi, a maluch ma za zadanie narysować krótką lub długą linię, wziąć do ręki krótki lub długi przedmiot, adekwatnie do długości dźwięku powiedzieć „Aaaa” lub zaświecić latarką. Odmian tego ćwiczenia jest bardzo dużo. Na zajęciach maluchy mają też zadania związane z liczeniem dźwięków (np. stukania długopisu o blat, czy wpadających do słoika piłeczek), czy ćwiczenia rytmiczne, polegające np. na wytupywaniu lub wyklaskiwaniu podanego im rytmu. Ćwiczeń słuchowym dla dzieci jest naprawdę mnóstwo. Po rozmowie z terapeutą część z nich rodzice mogą wykonywać z dzieckiem w domu.