Aby logopeda mógł rozpocząć terapię z dzieckiem, najpierw musi poprawnie zdiagnozować przyczynę jego problemów z mową. Do tego celu służą różnego rodzaju testy logopedyczne. Jak wyglądają?

Testy logopedyczne

Oczywiście testy dla dzieci znacząco różnią się od testów dedykowanych dorosłym. Testy dla dzieci przybierają formę zabawy, w której maluchy chętnie uczestniczą. To różnego rodzaju czytanki, historyjki obrazkowe i karty, które prowokują dziecko do mówienia i zadawania pytań. Logopeda, bawiąc się z dzieckiem, czujnie obserwuje je i słucha, w jaki sposób maluch się z nim komunikuje. Czasami przy testach używane są dodatkowe akcesoria, dzięki którym lekarz może ocenić aparat mowy u dziecka. Mogą to być różnego rodzaju piórka czy styropianowe piłeczki, które dziecko ma za zadanie przesuwać dmuchając, czy też specjalne łyżeczki. Nasza firma oferuje logopedom narzędzie diagnostyczne w postaci Karty Oceny Logopedycznej Dziecka, dzięki której lekarz może szybko i sprawnie ocenić, czy dziecko rozwija się w poszczególnych obszarach badania logopedycznego prawidłowo, czy też nie.  KOLD obejmuje rozumienie mowy, nadawanie mowy, reakcje słuchowe, narządy mowy, artykulację i sprawność narządów artykulacyjnych, a także umiejętności pragmatyczno-społeczne (u dzieci od 3 roku życia). Dodatkowo logopeda przy pomocy KOLD może ocenić też motorykę dużą, sprawność grafomotoryczną, percepcje i pamięć wzrokową oraz koordynację wzrokowo-ruchową dziecka. Aby korzystać z testów KOLD, logopeda musi przejść odpowiednie szkolenie.

Inne akcesoria

Testy logopedyczne to jednak nie wszystko, czego używają lekarze, by zachęcić dziecko do współpracy. Wielu z nich decyduje się na używanie podczas diagnozowania komputera, dyktafonu, czy kamery wideo. Część z nich sięga po niestandardowe zabawki, takie jak megafony dla dzieci czy maskotki powtarzające głos dziecka. Nasz sklep oferuje między innymi logopedyczne gry planszowe, zagadki, a także płyty z piosenkami i wierszykami, które są pomocne w stawianiu diagnozy, jak i późniejszej terapii.