SZKOLENIA KOMLOGO
kojr korp korp - programy terapii kold kold - programy terapii kold koze kojd kosf kogs metoda strukturalna Nauka czytania - od sylaby do zdania Mówić z sensem
DIAGNOZA KOMLOGO

Kalendarz wydarzeń

AAC - wspomagające i alternatywne sposoby porozumiewania się  
Od Sobota, 13.05.2017 -  10:00
Do Niedziela, 14.05.2017 - 14:00
Odsłon : 330  

Temat: AAC – alternatywne i wspomagające sposoby porozumiewania się – poziom podstawowy
Prowadzący: Jolanta Jaszczuk, Iwona Stępniewicz
Forma: Warsztaty Termin: 13 - 14.05.2017 r
Godziny zajęć: sobota 10.00-18.00, niedziela 9.00-14.00
Miejsce: Polska Fundacja OIC Poland, Lublin, ul. Gospodarcza 26
Cena: 420 zł Organizator: Ośrodek Szkoleniowy SAVANTIA, www.szkolenialogopedyczne.pl, e-mail : savantia@o2.pl, tel. 516 103 405
Dla kogo przeznaczony jest warsztat?
Szkolenie przeznaczone dla logopedów, neurologopedów, pedagogów specjalnych, psychologów, terapeutów, nauczycieli pracujących z dziećmi niemówiącymi lub z trudnościami w porozumiewaniu się.
Wykładowcy: Jolanta Jaszczuk, pedagog specjalny, logopeda, specjalistka komunikacji wspomagającej i alternatywnej, nauczycielka techniki mówienia i emisji głosu. Pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną ruchowo z trudnościami w porozumiewaniu się w Zespole Szkół nr 109 w Warszawie. Współpracuje z Fundacją Akogo, Stowarzyszeniem Mówić bez Słów, Stowarzyszeniem Rozumieją Nas, a także z Teatrem Baza, gdzie prowadzi zajęcia i konsultacje w zakresie dykcji i emisji głosu. Iwona Stępniewicz: oligofrenopedagog, nauczyciel dyplomowany, terapeuta AAC. Od 20 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną z trudnościami w porozumiewaniu się. Aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich konferencjach i warsztatach. Współpracuje z Akademią Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Uniwersytetem Warszawskim, Stowarzyszeniem Mówić bez Słów, Stowarzyszeniem Rozumieją Nas oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych. Założenia i cele (poziom podstawowy i zaawansowany):
1. Zdobycie wiedzy na temat wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się (AAC).
2. Nabywanie umiejętności przeprowadzenia diagnozy kompetencji komunikacyjnych.
3. Kształtowanie umiejętności tworzenia indywidualnego systemu porozumiewania się.
4. Korzystanie z urządzeń niskiej i wysokiej technologii oraz ze specjalistycznych programów komputerowych wspomagających porozumiewanie się użytkowników AAC.
5. Zapoznanie ze sposobami włączenia osoby niemówiącej do działań w zespole/grupie rówieśniczej.
6. Włączanie rodziców dziecka niemówiącego lub z trudnościami w porozumiewaniu się w proces edukacyjno-terapeutyczny.
7. Zapoznanie z zasadami tworzenia systemu AAC w placówce edukacyjno-terapeutycznej.
Poziom podstawowy - 15 godzin
Program – I dzień
09.00 – 10.30 Język jako system znaków - prezentacja. Czym jest komunikacja? Wpływ braku mowy na rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dziecka - prezentacja. W jaki sposób ludzie porozumiewają się - warsztat, praca w grupach.
10.45 – 13.00 Cechy dobrego partnera komunikacji – rozmowa. Spróbujmy się porozumieć - praca w parach. Rola pytań otwartych w rozwoju języka dziecka - warsztat.
13.00 – 13.45 Przerwa obiadowa
13.45 – 15.15 Terminologia AAC, organizacje działające na rzecz osób z trudnościami w porozumiewaniu się w Polsce i na świecie - prezentacja. Grupy użytkowników wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się - prezentacja, warsztat, film.
15.30 – 17.00 Charakterystyka systemów AAC. Wybór systemu w zależności od kompetencji dziecka - prezentacja, analiza przypadków. Projekcja filmu przedstawiająca historię życia osoby niemówiącej.
Program – II dzień
8.30 – 10.00 Studium przypadku dziecka w stanie minimalnej świadomości. Komunikacja w oparciu o sygnały płynące z ciała - prezentacja, film.
10.15 – 11.45 Diagnoza funkcjonalna dziecka niemówiącego. Ocena kompetencji komunikacyjnych - prezentacja, warsztat, film.
12.00 – 13.30 Od czego zacząć pracę nad komunikacją dziecka - warsztat. Sprawczość komunikacyjna - warsztat, film. Naprzemienność w interakcji – film. Zasady tworzenia indywidualnego systemu komunikacji - prezentacja.

Miejsce Lublin
Kontakt email: savantia@o2.pl tel. 516 103 405