SZKOLENIA KOMLOGO
korp korp - programy terapii kold kold - programy terapii koze kojd kosf kogs metoda strukturalna Nauka czytania - od sylaby do zdania Baza certyfikowanych specjalistów
DIAGNOZA KOMLOGO
Niedosłuch

Zaburzenia słyszenia u dziecka są trudne do zdiagnozowania, często udaje się je dostrzec dopiero w drugim roku życia malucha. Niedosłuch może pojawić się z bardzo różnych przyczyn, z których część ma swoje źródło w czasie życia płodowego. Wrodzony niedosłuch u dziecka może mieć przyczyny genetyczne i dziedziczne. Ważną rolę odgrywają również leki przyjmowane przez matkę w czasie ciąży oraz przebyte przez nią choroby. Warto pamiętać, że do powstania niedosłuchu lub głuchoty u dzieci może przyczynić się również każde badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie. Do innych przyczyn należy konflikt serologiczny, a także wcześniactwo.

Dwa rodzaje niedosłuchu

Wyróżnia się dwa rodzaj niedosłuchu: przewodzeniowy i odbiorczy. Niedosłuch przewodzeniowy związany jest z zaburzeniami, które utrudniają dojście fali dźwiękowej z zewnątrz do ucha wewnętrznego. Należą do nich: nieprawidłowa budowa małżowiny usznej, niedrożność kanałów słuchowych czy wysięk w uchu środkowych. W tym przypadku problemy ze słuchem mogą pojawić się na skutek urazu, przerwania błony bębenkowej, ciała obcego w uchu, nagromadzenia woskowiny, a także infekcji uszu. Niedosłuch odbiorczy natomiast dotyka narządów odbierających dźwięk i przesyłających je do mózgu, czyli narządu Cortiego, zwoju spiralnego, nerwu ślimakowego. W takim wypadku zaburzenia mogą być spowodowane kontaktem z toksycznymi substancjami w łonie matki, chorobami genetycznymi, infekcją różyczką czy cytomegalią, wadami wrodzonymi oraz bakteryjnym zapaleniem opon mózgowych po urodzeniu.

Leczenie zaburzeń słuchu

Jeżeli przyczynę niedosłuchu można wyeliminować leczenie jest proste. Bardziej skomplikowanych działam wymaga niedosłuch odbiorczy. Obecnie poza aparatami słuchowymi, będącymi swego rodzaju wzmacniaczem, dostępne są również implanty ślimakowe – zastępują ono ucho wewnętrzne. Niezwykle ważną kwestią w przypadku terapii niedosłuchu jest także zapewnienie dziecku opieki logopedy, tak aby dołożyć wszelkich starań do prawidłowego rozwoju mowy. Warto również zaopatrzyć się w książki z ćwiczeniami, które należy wykonywać z dzieckiem w domu.