ang. emoticon
Emotikon, albo emotikona. Również uśmieszek (smile, smiley). W języku polskim używane zamiennie, raz występuje w formie męskiej, raz w żeńskiej. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego. Słowo powstało z połączenia dwóch słów : emotion (uczucie, emocja) i console (pulpit, konsola), czyli oznacza wyrażenie emocji za pomocą pulpitu. Inne wyjaśnienie łączy ze sobą słowa emotion (uczucie, emocja) i icon (symbol), czyli symbol emocji. Emotikon oznacza minę (specjalny symbol wyrażający uczucia
w korespondencji elektronicznej). Emotikony to wyrazy nastroju, w postaci uproszczonego obrazu „buźki” z odpowiednią „miną”. Umożliwiają one stosowanie pisanej ekspresji emocji. Inne określenie mówi, że to prosty ideogram zbudowany ze znaków dostępnych bezpośrednio z klawiatury, przypominający twarz. Do tworzenia emotikonów pierwotnie wykorzystywano tylko znaki systemu ASCII (American Standard Code for Information Interchange) opierając się na podobieństwie układu i rysunku liter i cyfr do określonych kształtów graficznych oddających wizerunek twarzy. Emotikon zatem najczęściej przedstawia symbol ludzkiej twarzy, obrócony o 90° w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.
95 znaków drukowanych możliwych do zapisania w kodzie ASCII.
Pierwszy raz znaczek, (a był nim :-) )został użyty 19 września 1982 przez profesora informatyki Uniwersytetu Carnegie Mellon, Scotta E. Fahlmana w korespondencji elektronicznej do grupy wykładowców tej uczelni, dla wyrażenia uczucia zadowolenia i aprobaty. Sam pomysł powstał jednak wcześniej, tzn. 30 marca 1881r. w amerykańskim magazynie satyrycznym Puck. Poniżej przykłady pochodzące z tamtego okresu.
Obecnie rozszerza się też ideę emotikonów wprowadzając grafiki reprezentujące przedmioty
i czynności a nie tylko emocje. Emotikony zastępuje się także statycznymi, bądź ruchomymi ikonami. Pierwotne emotikony mają wersję z noskami :-) lub bez :). Zależne jest to od konieczności szybkiego pisania wiadomości. Ze względu na duża popularność emotikony ulegają ciągłym modyfikacjom za sprawa użytkowników. Ekspresja w tworzeniu emotikonów jest nieograniczona, a interpretacja bardzo często zależy od osób które ich używają, najczęściej spotyka się 2 lub 3 literowe, choć zdarzają się też dłuższe
(np. @ >->-- róża)
Istnieją też tzw. emotikony mangowe wywodzące się z mangi (japoński komiks wykorzystujący postacie z charakterystycznymi dużymi oczami). Te nie musza być obracane o 90°. A oto przykłady: (^_^.) - radość, śmiech; (O_O) - zdziwienie; (>_<) - złość.
Przykłady najczęściej używanych emotikonów:
:-) lub :) - uśmiech, J - jako ikonka
;-) lub ;) - uśmiech z przymrużeniem oka,
:D - szeroki uśmiech,
:-( lub :( - smutek,
;-( lub ;( - płacz,
:| - niezdecydowanie, brak emocji,
:/ - irytacja, niezdecydowanie,
:O - zdziwienie.
Literatura:
Słownik terminologii medialnej red. W. Pisarek, Universitas, Kraków 2006, Dziennik Polska- Europa- Świat, 20.09.2007.