SZKOLENIA KOMLOGO
korp korp - programy terapii kold kold - programy terapii kold koze kojd kosf kogs metoda strukturalna Nauka czytania - od sylaby do zdania Mówić z sensem
DIAGNOZA KOMLOGO

Kalendarz wydarzeń

Nie patrzy, nie słucha, nie mówi! Od czego zacząć?- diagnoza i trening bazowych umiejętności komunikacyjnych"  
Niedziela, 18.02.2018, 09:00 - 17:00
Odsłon : 379  
 

TERMIN:  18 luty 2018 r. niedziela

TEMAT: Nie patrzy, nie słucha, nie mówi! Od czego zacząć?- diagnoza i trening bazowych umiejętności komunikacyjnych"

Prowadzący: dr Marzena Machoś – logopeda, specjalistka wczesnej logopedii klinicznej.
Doktor Marzena Machoś jest zwolennikiem holistycznego podejścia do procesu terapii dziecka niemówiącego. Szkolenie prezentuję strategię wyrosłą na gruncie wieloletnich doświadczeń w pracy z dziećmi z problemami w komunikowaniu się. Warsztatowa prezentacja budowania fundamentalnych zachowań komunikacyjnych u dziecka stanowi podejście eklektyczne, którego bazą jest normatywny rozwój funkcji poznawczych zdrowego dziecka. Niewątpliwą zaletą prezentowanego podejścia jest stosowanie w czasie terapii przedmiotów codziennego użytku. Dr Machoś jest autorką licznych artykułów, Kart Diagnozy Neurologopedycznej Niemowlęcia, programu stymulacji komunikacji dla małych dzieci, autorką pierwszego polskojęzycznego programu z zakresu dogoterapii i komunikacji.

Forma: warsztat

Godziny zajęć: 9.00-16.30

Miejsce: Jastrzębie-Zdrój, ul Wrocławska 20

Cena: 450 złotych z materiałami, zaświadczeniem i poczęstunkiem

Organizator: Poradnia neurolgopedyczna. EDULOGMED oraz Firma handlowo-usługowa MUPIKO

Kontakt: Marianna Głębocka-Czarniecka tel. 505 943 321

E-mail: edulogmed@gmail.com

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie:

Dla logopedów, neurologopedów, pedagogów, psychologów, specjalistów wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania rozwoju.

Zapisy na szkolenie drogą mailową do 31stycznia 2018 r. W odpowiedzi otrzymacie państwo informację o numerze konta, gdzie należy opłacić udział w szkoleniu oraz listę pomocy niezbędnych do realizacji treści objętych programem warsztatu.

Szkolenie to propozycja autorska (M. Machoś, Bazowe umiejętności komunikacyjne – autorski program terapii komunikacji małego dziecka niemówiącego, Wydawnictwo ATH, Bielsko-Biała, w druku oraz książki Nie patrzy, nie słucha, nie mówi – diagnoza i trening bazowych umiejętności komunikacyjnych, w druku). Umiejętności poznawcze, które pojawiają się w pierwszym roku życia to baza, na której dziecko zbuduje system komunikacji z innymi ludźmi. Lata pracy z małymi dziećmi niemówiącymi skłoniły autorkę szkolenia do opracowania holistycznego programu wczesnej stymulacji, który nosi nazwę „Nie mówi, nie patrzy, nie słucha. Trening bazowych umiejętności komunikacyjne”.[1] To termin, którego używa do określenia pierwszych (bazowych) funkcji poznawczych, które stanowią fundament w procesie akwizycji języka prymarnego.

Jeśli pracujesz z dzieckiem niemówiącym, agresywnym, bez kontaktu, z dzieckiem z autyzmem, z alalią, z upośledzeniem umysłowym… jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to szkolenie jest dla Ciebie. Nauczysz się, jak budować bazę, poznasz fundamentalne umiejętności niezbędne do komunikowania się i wprowadzisz porządek w postępowanie terapeutyczne. Poznasz konkretne strategie, ćwiczenia, dzięki czemu będziesz w stanie prowadzić terapię dzieci „trudnych”, tych które nie patrzą, nie słuchają, nie wskazują, nie mówią.


Program
1. Wprowadzenie: rozwój umiejętności poznawczych 1 do 12 miesiąca życia a praca ze starszym dzieckiem niemówiącym. Specyfika terapii pacjenta z deficytami w zakresie bazowych umiejętności komunikacyjnych.
2. Po co baza? Rola czynności prymarnych i bazowych umiejętności poznawczych w rozwoju mowy

  1. Autorskie karty diagnozy bazowych umiejętności komunikacyjnych (w druku) - omówienie
    3. Budowanie kontaktu wzrokowego
    A. I. Lovaas
    B. J. Cieszyńska
    C. Propozycje autorskie (konkretne strategie):
    D. Gradacja w budowaniu kontaktu wzrokowego (punkt, ruch, oko za ręką)
    4. Bazowy trening słuchowy:
    A. Nauka reagowania na dźwięk
    B. Podążanie za źródłem dźwięku
    C. Identyfikacja źródła dźwięku
    D. Pamięć słuchowa
    5. Nauka budowania wspólnego pola uwagi
    6. Oko-ręka a mowa
    7. Gest wskazywania palcem, a budowanie rozumienia
    8. Pamięć słuchowa, pamięć ruchowa, pamięć wzrokowa
    9. Nauka imitacji (od ruchu ręki do ruchu języka)

 

[1] M. Machoś, Nie mówi, nie patrzy, nie słucha. Trening bazowych umiejętności komunikacyjnych, (książka w przygotowaniu). Od kliku lat prezentuję program pod nazwą „Bazowe umiejętności komunikacyjne” na szkoleniach, konferencjach oraz na wykładach ( Podyplomowe Studium Logopedii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Podyplomowe Studium Neurologopedii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Neurologopedia UMCS w Lublinie, Podyplomowe Studium Logopedii ATH w Bielsku-Białej, Neurologopedia, WSB w Cieszynie, Neurologopedia WSB w Dąbrowie Górniczej).

Miejsce Jastrzębie-Zdrój
Kontakt 505943321, edulogmed@gmail.com