SZKOLENIA KOMLOGO
korp korp - programy terapii kold koze kojd kosf kogs metoda strukturalna progesty Baza certyfikowanych specjalistów

BLOG

Jak przygotować dziecko do pierwszego badania logopedycznego?

badanie logopedyczne

Wada wymowy wśród najmniejszych dzieci to dość powszechne zjawisko, dlatego nie ma się czego obawiać. Ważne jest, aby odpowiednio szybko zareagować i umówić się na wizytę u logopedy. Taka wizyta może wzbudzać lęk i stres, dlatego kluczowe jest odpowiednie przygotowanie malucha do wizyty, aby ta przebiegła sprawnie, a nasza pociecha nie wyniosła z gabinetu nieprzyjemnych wspomnień.

Czytaj więcej: Jak przygotować dziecko do pierwszego badania logopedycznego?

Co można znaleźć w sklepie logopedycznym?

sklep logopedyczny

Logopedzi chętnie szukają nowych, ciekawych narzędzi, które zachęcałyby pacjentów do rzetelnej pracy podczas zajęć. Najbardziej wymagającymi pod tym względem pacjentami są oczywiście dzieci, które zdecydowanie wolą bawić się, niż uczyć. Na szczęście specjalistom z pomocą przychodzą sklepy logopedyczne, które oferują nowoczesny asortyment diagnostyczny, jak i terapeutyczne.

Czytaj więcej: Co można znaleźć w sklepie logopedycznym?

Jak wyglądają testy do diagnozy logopedycznej?

testy logopedyczne

Obecnie praktycznie każdemu z nas logopeda kojarzy się jedynie z terapeutą, który zajmuje się leczeniem wad wymowy. Jednak pomaga on również w usuwaniu różnego rodzaju barier komunikacyjnych, które mogą mieć wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że specjalista będzie zajmował się jedynie wybranym problemem.

Czytaj więcej: Jak wyglądają testy do diagnozy logopedycznej?

Na czym polegają ćwiczenia słuchowe dla dzieci niesłyszących?

gluchy

Rodzice dzieci, które mają problemy ze słuchem, często zastanawiają się, w jaki sposób specjaliści na zajęciach terapeutycznych pracują z maluchami, by poprawiać ich uwagę słuchową. Robią to w najciekawszy dla dzieci sposób – przez zabawę! Pobudzanie wrażliwości słuchowej polega na wykonywaniu przez dzieci prostych ćwiczeń.

Czytaj więcej: Na czym polegają ćwiczenia słuchowe dla dzieci niesłyszących?

Najlepsze narzędzia diagnostyczne dla logopedów

logopeda

Aby logopeda mógł rozpocząć terapię z dzieckiem, najpierw musi poprawnie zdiagnozować przyczynę jego problemów z mową. Do tego celu służą różnego rodzaju testy logopedyczne. Jak wyglądają?

Czytaj więcej: Najlepsze narzędzia diagnostyczne dla logopedów

Z jakich pomocy logopedycznych korzysta logopeda?

pomocy logopedycznych

Terapia logopedyczna ma na celu usprawnienie komunikacji językowej i korygowanie wad wymowy. Często prowadzona jest w przedszkolach i szkołach, ponieważ właśnie tutaj i u dzieci w tym wieku problemy są zauważane, a szybkie podjęcie terapii daje najlepsze efekty. Logopeda stawia diagnozę, ustala plan terapii i proponuje ćwiczenia w formie zabawy, które dzieci wykonują na wspólnych zajęciach oraz razem z rodzicami w domu. Aby terapia przynosiła najlepsze efekty, ćwiczenia muszą być powtarzane systematycznie. Mówimy jednak o małych dzieciach, które szybko się nudzą i trudno im zrozumieć, dlaczego wykonywanie poleceń jest takie ważne. Dlatego właśnie specjaliści logopedzi wspomagają się profesjonalnymi pomocami, dzięki którym ćwiczenia są atrakcyjniejsze, przynoszą dodatkowe efekty, a czas spotkania mija dziecku szybciej.

Czytaj więcej: Z jakich pomocy logopedycznych korzysta logopeda?

Łatwe ćwiczenia logopedyczne, które można wykonywać z dzieckiem w domu

ćwiczenia logopedyczne

Terapia logopedyczna w gabinecie lub placówce to jedynie połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne a rezultaty szybko widoczne, ważne są także regularne ćwiczenia  wykonywane z rodzicem w domu. W zależności od tego, z jakim problemem boryka się dziecko (wada wymowy, opóźniony rozwój mowy, nieprawidłowości w budowie anatomicznej aparatu mowy), logopeda zaproponuje indywidualnie dobraną terapię i ćwiczenia. Istnienie jednak grupa bezpiecznych i uniwersalnych ćwiczeń, które można wykonywać z dzieckiem w domu w formie zabawy.

Czytaj więcej: Łatwe ćwiczenia logopedyczne, które można wykonywać z dzieckiem w domu

Ćwiczenia dla dzieci z Zespołem Aspergera

 Zespół Aspergera jest często diagnozowanym zaburzeniem u dzieci i młodzieży. Schorzenie to przejawia się przede wszystkim w upośledzeniu umiejętności społecznych. Dzieci z Zespołem Aspergera często odbierane są jako niegrzeczne, w szkole nie potrafią się skupić, reagują w sposób arogancki i sprawiają wrażenie, jakby nie liczyły się z uczuciami innych. Dodatkowo, cechuje je skłonność do zachowań powtarzalnych, wąskie spektrum zainteresowań i nieumiejętność pracy w grupie. To oczywiście tylko kilka z charakterystycznych dla tego zaburzenia kryteriów i objawów. Pełna, profesjonalna diagnostyka przeprowadzona powinna być przez specjalistów przy pomocy odpowiednich narzędzi diagnostycznych.

Czytaj więcej: Ćwiczenia dla dzieci z Zespołem Aspergera

Ćwiczenia dla dzieci z autyzmem

dzieci z autyzmem

 Rodzice uważnie obserwują rozwój swoich dzieci. Jeżeli coś ich zaniepokoi, najczęściej weryfikują objawy w dostępnych źródłach i konsultują je u lekarza pediatry. Trudności w komunikacji z innymi, nietypowe zachowania, alienacja czy nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne moją sugerować zaburzenia autystyczne. Dzieci z autyzmem potrzebują dodatkowego wsparcia specjalisty i, w zależności od potrzeb, odpowiednio dobranej terapii. Tak jak w przypadku innych problemów logopedycznych, psychologicznych bądź neurologicznych, tak i w autyzmie najważniejsza jest szybka diagnoza i skuteczne wspomaganie.

Czytaj więcej: Ćwiczenia dla dzieci z autyzmem

Na czym polega badanie logopedyczne?

badanie logopedyczne

Prawidłowy rozwój mowy jest niezwykle ważny w pierwszych latach życia dziecka. Umożliwia skuteczne komunikowanie się z najbliższymi, a w dalszej kolejności z rówieśnikami, co ma ogromny wpływ na rozwój psychospołeczny dziecka, jego samoocenę, umiejętność funkcjonowania w grupie, motywację i wiele innych niezwykle ważnych aspektów. Bardzo istotne jest szybkie wychwycenie nieprawidłowości związanych z mową a następnie skorygowanie ich przy pomocy doświadczonego logopedy. Rodzice często zwracają się do specjalisty zaniepokojeni objawami takimi jak opóźniony rozwój mowy, wady wymowy lub problemy z żuciem bądź połykaniem. Często też uwagę na problem zwracają opiekunowie w przedszkolu czy żłobku i zalecają konsultację z logopedą.

Czytaj więcej: Na czym polega badanie logopedyczne?

Krótki przegląd akcesoriów logopedycznych

akcesoria ogopedyczne

Wczesne wychwycenie, zdiagnozowanie oraz terapia problemów logopedycznych pozwala uzyskać zadowalające efekty i zniwelować zaistniałe nieprawidłowości w rozwoju mowy dziecka. Szybko podjęta terapia, przynosi rezultaty i wspomaga prawidłowy rozwój mowy. Ćwiczenia logopedyczne dziecko wykonuje z terapeutą w gabinecie i z rodzicami (opiekunami) w domu. Logopeda indywidualnie dobiera rodzaj terapii wspomagając się fachową wiedzą oraz licznymi akcesoriami logopedycznymi. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładniej wybranym produktom, stosowanym przy ćwiczeniach logopedycznych.

Czytaj więcej: Krótki przegląd akcesoriów logopedycznych

fundusze europejskie