SZKOLENIA KOMLOGO
kojr korp korp - programy terapii kold kold - programy terapii kold koze kojd kosf kogs metoda strukturalna Nauka czytania - od sylaby do zdania Mówić z sensem
DIAGNOZA KOMLOGO

Kalendarz wydarzeń

Praktyczny kurs alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się (AAC) – część 2  
Od Sobota, 17.09.2016 -  09:00
Do Niedziela, 18.09.2016 - 16:00
Odsłon : 543  

 

 Temat:

Praktyczny kurs alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się (AAC) – część 2

Prowadzący:

Ewa Przebinda 

Forma:

Szkolenie

Termin:

17. - 18.09.2016

Godziny zajęć:

9.00-16.15

Miejsce :

Katowice,  ul. Bażantów, osiedle Bażantów

Cena:

490 zł

Organizator:

Fundacja In Corpore

www.centrumincorpore.pl

kursy@fuzndacjaincorpore.pl

telefon 882024648

Szkolenie pozwala na pogłębienie wiedzy i umiejętności w zakresie komunikacji językowej użyt-kowników komunikacji wspomagającej i alternatywnej. Nie jest wymagane uczestnictwo w pierwszej części kursu, dobrze byłoby jednak, gdyby uczestnik brał udział w jakimkolwiek wstępnym kursie AAC, gdyż w części drugiej nie będą poruszane tema-ty dotyczące rozpoczynania pracy z dzieckiem niemówiącym. Zapraszamy wszystkich, którzy już rozpoczęli pracę z symbolami, gestami i chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Instruktor prowadzący:
Ewa Przebinda - pedagog i logopeda, terapeutka AAC, absolwentka podyplomowych studiów Alternatywne i wspomagające metody porozumiewania się dzieci niepełnosprawnych  (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie). Ukończyła wiele kursów i szkoleń z zakresu AAC (m.in. kurs Blissa I i II stopnia, kurs Makaton, szkolenia dotyczące wykorzystania technologii komputerowej w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi), przez 5 lat była redaktorem Biuletynu Stowarzyszenia Mówić bez Słów, od wielu lat prowadzi szkolenia z zakresu między innymi komunikacji alternatywnej we współpracy z Fundacją Szkoła bez Barier i Stowarzyszeniem Mówić bez Słów  przeszkoliła już kilkaset osób. Od kilku lat współpracuje z Centrum Metod Alternatywnych w Szczecinie, prowadząc wykłady na organizowanych tam konferencjach szkoleniowych. Jest autorką publikacji oraz wystąpień na konferencjach (m. in. Krajowa Konferencja AAC w 2005 r. w Krakowie wystąpienie, członek komitetu merytorycznego, redaktor publikacji Gestem-Obrazem-Słowem; Międzynarodowa Konferencja Naukowa Rain Man jest wśród nas Współczesne formy pomocy osobom z autyzmem w ujęciu systemowym w 2008 r. w Krakowie  wystąpienie na temat wykorzystania AAC w pracy z dziećmi z autyzmem). Współautor programu do komunikacji wspomagającej MÓWik. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi z zaburzeniami komunikacji: jako nauczyciel i terapeuta.

Dla kogo przeznaczony jest kurs?
 pedagogów i pedagogów specjalnych
 logopedów i neurologopedów
 psychologów pracujących z dziećmi niepełnosprawnymi
 fizjoterapeutów
 terapeutów
 rodziców dzieci
 lekarzy 

Program szkolenia – 18 godzin dydaktycznych (7 godzin wykładów i 11 godzin ćw. praktycznych)
1.    Kształtowanie umiejętności językowych użytkownika AAC, budowanie wypowiedzi, kategoryzacja, zadawanie pytań, używanie wyznaczników gramatycznych          (czasu, liczby, osoby); wykorzystanie kodu kolorów i klucza Fitzgerald w nauce budowania dłuższych wypowiedzi przez dzieci mówiące pojedynczymi słowami        oraz w nauce rozumienia języka przez dzieci z autyzmem (również mówiące i czytające bez zrozumienia)
2.    Planowanie słownictwa użytkowników AAC w zależności od ich możliwości poznawczych
3.    Konstruowanie indywidualnej pomocy do porozumiewania się - książki, tablicy, wykorzystanie urządzenia elektronicznego (VOCA)
4.    Komputerowe wspomaganie komunikacji i edukacji dzieci niepełnosprawnych - programy, dostosowanie sprzętu, konfiguracja opcji ułatwień dostępu
5.    Wspieranie nauki czytania i pisania dzieci niemówiących, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci niepełnosprawnych ruchowo (wspieranie analizy i syntezy,            umożliwienie pisania, wykorzystanie komputera -specjalne oraz ogólnodostępne programy z pakietu MS Office)
6.    Komunikacja AAC w pracy z dzieckiem z autyzmem - ciąg dalszy (echolalie, mowa  bez rozumienia itp.)
7.    Omówienie zagadnień proponowanych przez uczestników, można je zgłaszać mailowo razem  ze zgłoszeniem na kurs.

Miejsce Katowice
Kontakt e-mail: kursy@fundacjaincorpore.pl, telefon 882024648