SZKOLENIA KOMLOGO
kojr korp korp - programy terapii kold kold - programy terapii kold koze kojd kosf kogs metoda strukturalna Nauka czytania - od sylaby do zdania Mówić z sensem
DIAGNOZA KOMLOGO

Kalendarz wydarzeń

Perspektywy filologii w XXI w. - filolog na rynku pracy  
Sobota, 10.05.2014, 09:00 - 16:00
Odsłon : 353  
I  KONFERENCJĘ OGÓLNOKRAJOWĄ z cyklu Perspektywy filologii w XXI w.  
nt.

Filolog na rynku pracy

Poznań, 10 maja 2014

 
  
Z przyjemnością zapraszamy na pierwszą ogólnokrajową konferencję dla nauczycieli języków obcych, studentów i kandydatów na studia filologiczne inaugurującą cykl pt. „Perspektywy filologii w XXI w.".
 
Wraz ze zmieniającą się rzeczywistością i warunkami społeczno-ekonomicznymi zmieniają się oczekiwania kandydatów na studia filologiczne oraz oczekiwania rynku pracy wobec absolwentów filologii. Coraz częściej stawiane są pytania:
 
  • Czy studia filologiczne w dotychczasowym kształcie są w stanie sprostać oczekiwaniom młodych ludzi i zapewnić im miejsca pracy?
  • Czy kształcenie filologów ma przyszłość?
  • Jaka przyszłość czeka absolwentów filologii?
  • Czy bycie filologiem nadal stanowi wartość samą w sobie?
  • Czym powinni kierować się kandydaci na studia filologiczne przy wyborze uczelni? 
  • Co należy uczynić, aby młodzi ludzie, którzy zdecydowali się na podjęcie studiów filologicznych nie czuli się rozczarowani?
  • W jaki sposób można i czy warto zachęcać do studiowania języków obcych?
  • Jak powinno wyglądać kształcenie na studiach filologicznych w XXI w.?
  • W jaki sposób uatrakcyjnić ofertę dydaktyczną studiów filologicznych?
  • Jak uczyć skutecznie i przyjemnie oraz budować właściwe relacje mistrz-uczeń?
 
Celem konferencji jest podjęcie próby odpowiedzi na te i inne pytania.
 
 
Dzisiejsze szkolnictwo na wszystkich poziomach edukacji nie jest pozbawione słabych stron, lecz tkwi w nim również znaczny potencjał, zwłaszcza w nauczycielach, którzy z powołaniem i pasją poświęcają się pracy dydaktycznej „wkładając w nią całe swoje serce”, chcą doskonalić swój warsztat dydaktyczny, poznawać nowe metody i techniki nauczania, zapoznawać się z nowymi technologiami w edukacji, rozwijać się zawodowo, aktywizować swoich uczniów/studentów i nauczać coraz lepiej. Z myślą o nich – mistrzach i uczniach – zainaugurowaliśmy niniejszy cykl konferencji.
 
Serdecznie zapraszamy do udziału dydaktyków nauczycieli języków obcych, którzy chcieliby podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w wyżej wymienionych zakresach, oraz zaprezentować w formie warsztatów techniki i metody, które ich zdaniem przynoszą efekty, a także studentów i kandydatów – osoby, które zastanawiają się nad podjęciem studiów filologicznych. Udział w konferencji może pomóc im dokonać wyboru lub utwierdzić w podjętej już decyzji.
 
Do zobaczenia w Poznaniu!

Program

Na tej stronie dostępny będzie do pobrania w wersji cyfrowej informator konferencji wraz z programem. Niezależnie od tego każdy uczestnik konferencji otrzyma drukowaną wersję informatora przy rejestracji w D. S. "Jowita".

Z uwagi na ograniczone ramy czasowe konferencji w programie znajdą się jedynie wybrane referaty i warsztaty zaproponowane przez uczestników. Informacje o zaakceptowanych referatach i warsztatach zostaną ogłoszone do końca kwietnia.

 

Konferencję otworzą wystąpienia plenarne z udziałem prof. dr. hab. Waldemara Pfeiffera (wybitnego polskiego glottodydaktyka, niezaprzeczalnego autorytetu w dziedzinie nauczania języków obcych, autora ponad stu publikacji osadzonych w tej tematyce), prof. UAM dr. hab. Pawła Zajasa, dr. Radosława Dylewskiego oraz dr. Augustyna Surdyka, po których nastąpi dyskusja. Następnie, po przerwie kawowej, kolejne wystąpienia uczestników konferencji z referatami i warsztaty będą odbywały się w dwóch równoległych sekcjach (warsztatowej i przeznaczonej na referaty). W międzyczasie przewidziana jest przerwa na lunch.

 

Wśród dotychczas zgłoszonych wystąpień znajdują się między innymi:

WARSZTATY:

mgr Weronika Górska-Wolniewicz,

nauczyciel języka hiszpańskiego, trener edukatorów z zakresu TIK, metodyk TIK w szkole językowej SuperMemo.
www.edubawa.pl



1. Kto ze mną zagra?
– zapraszam na praktyczny warsztat, na którym uczestnicy poznają kilka ciekawych gier planszowych, karcianek oraz elementow tradycyjnych gier w niecodziennym zastosowaniu edukacyjnym. W drugiej części warsztatu zaprzęgniemy do pracy nasze neurony i zabawimy sie w twórcow gier.
2. Poquizletujmy – jak wykorzystać aplikację "Quizlet" na zajęciach językowych. Na praktyczne warsztaty zapraszam nauczycieli, którzy chcą poznać program do tworzenia interaktywnych fiszek. Zobaczymy też, jak można wykorzystać "Quizlet" w połączeniu z elementami ludycznymi.

REFERATY:
dr Marta Borowiak-Dostatnia

www.laboratoriumjezykowe.com

 

Technologie informacyjno-komunikacyjne warunkiem rozwoju zawodowego filologa

Celem referatu jest przedstawienie możliwości rozwoju zawodowego współczesnego filologa dzięki znajomości technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Referat składa się z dwóch części. W pierwszej, autorka odniesie się do badań własnych ukazujących kształcenie filologów na wybranych uczelniach w Unii Europejskiej (analiza 114 uniwersytetów). Okazuje się, że system kształcenia filologów na tzw. czystych filologiach staje się przeżytkiem. Wnioski płynące z badania zmuszają do pokazania absolwentom polskich filologii alternatywnych rozwiązań rozwoju zawodowego. Alternatywnych dlatego, że z punktu widzenia systemowego kształcenia, filolodzy nie są przygotowani do pracy w społeczeństwie informacyjnym, w społeczeństwie sieciowym. Znajomość rozwiązań technologicznych, w tym narzędzi TIK nadal pozostaje w sferze samokształcenia i samodoskonalenia. W sektorze edukacyjnym są już filolodzy, czy ogólniej – nauczyciele, którzy rozumieją ten fakt. Dlatego w drugiej części pracy przedstawione zostaną tzw. dobre praktyki wykorzystujące TIK w pracy filologa-nauczyciela. Zaprezentowane zostaną narzędzia wspomagające pracę oraz zrealizowane przy pomocy tychże projekty. Zamiast rekomendacji zmian systemowych stymulujących rozwój zawodowy filologa, zaproponowane zostaną konkretne rozwiązania budujące karierę filologa w XXI wieku.

Organizator

Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej
Poznaniu
ul. Prądzyńskiego 53, 61-527 Poznań 
Tel.  61 8330 530 Fax. 61 8331 543 
e-mail: rekrutacja@wseiii.pldziekanat@wseiii.pl
Miejsce Poznań
Kontakt tel.: 61 830 41 71